|
Ambasador Đurić razgovarao sa kongresmenom Kostom |
2.04.2023.
Ambasador Republike Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Marko Đurić razgovarao je na Kapitol hilu sa kongresmenom Džimom Kostom, članom Pododbora za Evropu u Odboru za spoljne poslove američkog Kongresa.
Među glavnim bilateralnim temama susreta bila je privredna saradnja, sa posebnim akcentom na mogućnostima za zajednički rad na širenju sistema energetske infrastrukture u Srbiji, kao i na aktuelnim infrastrukturnim investicijama i projektima.
S tim u vezi, ambasador Đurić izvestio je kongresmena Kostu o napredovanju radova na projektu Moravskog koridora, koji američka kompanija „Behtel“ gradi u konzorcijumu sa turskom „Enkom“, istakavši njegov značaj kao prvog digitalnog koridora u našoj zemlji.
„Moravski koridor predstavlja novu razvojnu šansu za domaću privredu, industriju i turizam. Njegova izgradnja u znatnoj meri doprineće napretku i na lokalnom nivou, jer će se za opštine koje se nalaze na njegovoj trasi i tamošnje stanovništvo otvoriti brojne mogućnosti“, podvukao je Đurić.
Sagovornici su iskoristili susret da razmotre i aktuelnu situaciju u regionu Zapadnog Balkana, kao i najvažnija međunarodna pitanja, konstatujući da je pronalazak mirnog rešenja za ukrajinsku krizu od najveće hitnosti. |
|
Ambasador Đurić sa kongresmenom Moranom |
1.04.2023.
Ambasador Republike Srbije u SAD Marko Đurić sastao se sa kongresmenom Natanijelom Moranom, članom Pododbora za Evropu u Odboru za spoljne poslove Predstavničkog doma.
Ambasador Đurić preneo je kongresmenu Moranu čestitke državnog rukovodstva Srbije povodom prvog izbora na mesto predstavnika u Kongresu SAD, izrazivši uverenje da će njegov angažman u okviru kongresnog spoljnopolitičkog odbora doprineti još intenzivnijem razvoju srpsko-američkih odnosa, posebno u kontekstu budućih razgovora u okviru strateškog dijaloga Srbije i SAD.
Govoreći o bilateralnim odnosima, ambasador Đurić ocenio je da poslednjih godina važan stub saradnje Srbije i SAD postala ekonomska saradnja, za šta je dokaz i nedavna trgovinska misija 16 američkih kompanija u Srbiji.
Đurić je, takođe, obavestio Morana o ishodu ohridske runde dijaloga između Beograda i Prištine, i naglasio da je naš tim, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, pristupio razgovorima odgovorno i ozbiljno, uz spremnost na svaku vrstu dogovora, ali i neodstupanje od zaštite interesa naše zemlje i prava našeg naroda na Kosovu i Metohiji kao prioritetima.
Tokom susreta, razgovaralo se i o planovima za dalje jačanje srpsko-američkih kongresnih veza, zatim o „Otvorenom Balkanu“ kao inovativnom modelu regionalnog povezivanja, kao i o drugim regionalnim i međunarodnim pitanjima. |
|
Ambasador Đurić na Evropskoj konferenciji na Univerzitetu Harvard |
26.03.2023.
Ambasador Republike Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Marko Đurić bio je jedan od govornika na Evropskoj konferenciji održanoj na Univerzitetu Harvard.
Obrativši se u okviru panel diskusije „Sadašnje stanje i budućnost proširenja EU: Balkan kao nova međa?“, ambasador Đurić je izlaganje započeo ukazivanjem na svojevrstan paradoks u samom nazivu panela, imajući u vidu da je i sam pojam Evropa nastao na Balkanskom poluostrvu, te istakao snažno opredeljenje Srbije za jačanje poverenja, saradnje i prijateljstva među zemljama regiona, u čemu naša zemlja igra aktivnu ulogu.
Najvidljiviji primer pozitivnog doprinosa naše zemlje novom jedinstvu na Zapadnom Balkanu, kako je rekao, jeste inicijativa „Otvoreni Balkan“ koja ima za cilj upravo uklanjanje međa, ekonomsko približavanje i omogućavanje slobodnog protoka ljudi, roba i usluga.
„Zajedništvo regiona, oličeno u „Otvorenom Balkanu“ kao idejnoj zamisli predsednika Aleksandra Vučića i lidera Severne Makedonije i Albanije, dokaz je da takav nadnacionalni pristup jača političku i ekonomsku poziciju čitavog regiona u očima Evropske unije, a samim tim donosi i veći priliv stranih investicija od kojih svi uključeni akteri mogu da imaju višestruke koristi“, istakao je Đurić.
On se osvrnuo i na dug put koji je Srbija prešla u procesu evropskih integracija, naglasivši da naša zemlja poštuje podršku Evropske unije, a posebno činjenicu da najviše investitora u Srbiji dolazi upravo iz Evropske unije.
„Promene i modernizacija koje je naša zemlja dosad sprovela i koje nastavlja da uspešno sprovodi u oblasti ekonomije, fiskalne politike, pravosuđa, javne uprave, infrastrukture i energetike već godinama unazad afirmisane su od strane vodećih evropskih i svetskih institucija“, ukazao je Đurić.
Dodao je i da mi time pokazujemo da, iako smo mala balkanska zemlja, težimo ka tome da očuvamo svoju ulogu najveće regionalne ekonomije i najvećeg investicionog tržišta za evropske, američke i svetske kompanije.
„Srbija je kroz deceniju najpre kriznog, a zatim i razvojnog menadžmenta pod rukovodstvom predsednika Vučića prerasla iz predmeta međunarodne politike u njenog činioca. I to onog koji odgovornošću i primerom vuče napred“, zaključio je Đurić.
Na marginama Konferencije, ambasador Đurić susreo se, između ostalih, i sa Enrikoom Letom, predsednikom Instituta „Žak Delor“ iz Pariza, kao i sa Setijem Vorenom, direktorom Instituta za politiku pri Univerzitetu Harvard, sa kojim je razgovarao o perspektivama institucionalnog povezivanja naših obrazovnih ustanova koje bi omogućile nove prilike za studente i nastavno osoblje u Srbiji i Americi.
Učesnici Konferencije bili su i Roberta Mecola, predsednica Evropskog parlamenta, Dritan Abazović, predsednik Vlade Crne Gore, bivši premijeri Belgije, Ukrajine i Tunisa, zatim Ivan Brkljač, savetnik za migracije predsednice Vlade Republike Srbije, Ana Novosad, bivša ministarka prosvete i nauke Ukrajine, Danijela Švarcer, izvršna direktorka organizacije „Otvoreno društvo – Evropa i Centralna Azija“, kao i mnogi eminentni profesori i saradnici Univerziteta Harvard.
Konferencija pod nazivom „Evropa na prvoj liniji fronta – kontinent u borbi za relevantnost, jedinstvo i vrednost“ održava se deveti put u organizaciji Evropskog kluba studenata Fakulteta za javnu upravu, Pravnog i Ekonomskog fakulteta Univerziteta Harvard u Kembridžu, u državi Masačusets. |
|
Ambasadori Đurić i Sanders potpisali Sporazum između Srbije i Antigve i Barbude o uzajamnom ukidanju viza |
11.03.2023.
Svečanom ceremonijom u novoj zgradi Ambasade Srbije u SAD zaključen je Sporazum između Republike Srbije i Antigve i Barbude o uzajamnom ukidanju viza.
U ime Vlade Republike Srbije, Sporazum je potpisao Marko Đurić, ambasador Republike Srbije u Antigvi i Barbudi sa sedištem u Vašingtonu, dok je u ime Vlade Antigve i Barbude potpisnik bio ambasador Antigve i Barbude u SAD ser Ronald Sanders.
“Danas su Srbija i Antigva i Barbuda napravile još jedan veliki korak u jačanju prijateljstva i saradnje između naših naroda. U čast mi je što sam, kao prvi nerezidentni ambasador Srbije u ovoj karipskoj zemlji, potpisao Sporazum kojim ćemo doprineti još snažnijem zbližavanju i ekonomskom povezivanju naših građana, kao i efikasnijoj kulturnoj i akademskoj razmeni, poput one u okviru programa “Svet u Srbiji”, izjavio je Đurić.
Sporazumom o uzajamnom ukidanju viza državljanima Srbije omogućen je slobodan ulazak u Antigvu i Barbudu. |
|
Ambasador Đurić sa senatorom Dejnsom |
9.03.2023.
Ambasador Republike Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Marko Đurić sastao se danas sa senatorom Stivom Dejnsom, članom senatskog Odbora za energetiku u Kongresu SAD.
Obavestivši senatora o toku pregovaračkog procesa u Briselu, ambasador Đurić izrazio je očekivanje da će naredni sastanak Beograda i Prištine proteći u atmosferi implementacije dosadašnjih dogovora.
Podvukao je da ima puno poverenje u predsednika Aleksandra Vučića i njegovu principijelnost u borbi za interese našeg naroda. Takođe, bliže je objasnio prioritete unutrašnje i spoljne politike Vlade Srbije, naglasivši da među njima značajno mesto zauzima ekonomski razvoj, još snažnije promovisanje sektora IKT usluga, kao i inovirani pristup energetskoj politici sa fokusom na korišćenje novih kapaciteta obnovljivih izvora energije.
Đurić se osvrnuo i na nedavnu trgovinsku misiju 16 američkih kompanija u Srbiji, tokom koje su realizovani sastanci sa predsednicom Vlade Anom Brnabić i resornim ministrima, a čije pozitivne ishode očekujemo u narednom periodu.
Dodao je i da se, po poslednjim podacima, predviđa da će naša zemlja ove godine dostići privredni rast od 2,5 odsto, kao i da će u prvom kvartalu 2023. godine biti ostvaren projektovan rast bruto domaćeg proizvoda.
Uz razgovor o višedecenijskom prisustvu srpskih iseljenika u Montani, posebno o tamošnjem gradu Beogradu koji je dobio ime po glavnom gradu Srbije, a u čast Srba i njihovog doprinosa infrastrukturnom razvoju grada, ambasador Đurić iskoristio je priliku da senatoru Dejnsu uputi poziv da poseti našu zemlju. |
|
Ambasador Đurić sa kongresmenom Kinom |
3.03.2023.
Ambasador Republike Srbije u SAD Marko Đurić razgovarao je na Kapitol hilu sa kongresmenom Tomasom Kinom, koji predsedava Potkomitetom za Evropu u Odboru za spoljne poslove Predstavničkog doma.
Ambasador Đurić informisao je kongresmena Kina o nedavno održanoj rundi dijaloga u Briselu, i podvukao da je predsednik Aleksandar Vučić bio izričit po pitanju stava Srbije, zaštite njenih nacionalnih interesa, ali i otvorenosti Beograda za razgovor o načinu implementacije dogovora.
Ponovio je i zabrinutost naše strane povodom višegodišnjeg neispunjavanja obaveza Prištine, rekavši da takvi postupci narušavaju atmosferu dijaloga i nisu znak ni ozbiljnog pristupa ni poštovanja samog pregovaračkog procesa.
Od pitanja na bilateralnoj agendi, ambasador Đurić ukazao je na važnost otpočinjanja razgovora o strateškom partnerstvu Srbije i SAD sa glavnim akcentom na sferu ekonomske, kulturne i saradnje u oblasti odbrane.
Dvojica sagovornika razmenila su mišljenja i o aktuelnim energetskim i bezbednosnim pitanjima, kao i o trenutnoj situaciji na istoku Evrope, složivši se o neophodnosti što skorijeg prestanka sukoba i postizanja mira. |
|
Promocija monografije na prijemu u Ambasadi Srbije |
2.03.2023.
U Ambasadi Srbije u Vašingtonu predstavljena je monografija „140 godina srpsko-američkih diplomatskih odnosa“, pripremljena na inicijativu Ambasade, a u čast ovog značajnog jubileja.
Na prijemu koji je ambasador Srbije u SAD Marko Đurić organizovao u Ambasadi povodom Dana državnosti i Dana Vojske Srbije, obratio se rukovodilac projekta, istoričar i istraživač Aleksandar Gajić.
Gajić je objasnio da je cilj knjige, napisane u koautorstvu sa Aleksandrom Stevanovićem i Sanjom Jugović, bio da se, na sažet i čitaocu pristupačan način, prikaže kontinuitet i postojanost odnosa dveju zemalja od 1881. godine do danas.
Po pitanju koncepta, autor je ukazao da knjiga predstavlja istorijski pregled diplomatskih odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, podeljen na tri tematsko-vremenske celine: od uspostavljanja zvaničnih diplomatskih veza do završne faze Drugog svetskog rata, od završetka Drugog svetskog rata do početka dezintegracije Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i od početka jugoslovenske krize do današnjeg trenutka.
Pored prikaza diplomatskih odnosa dve zemlje, kako je naveo, knjiga uključuje i četiri priloga među kojima je obraćanje supruge predsednika Republike Srbije Tamare Vučić na otvaranju nove zgrade Ambasade Srbije u Vašingtonu, intervju sa ministrom spoljnih poslova Republike Srbije Ivicom Dačićem, zatim intervju sa ambasadorom Republike Srbije u SAD Markom Đurićem, kao i viđenja Ambasade SAD u Beogradu o srpsko-američkim odnosima povodom obeležavanja 140. godišnjice bilateralnih odnosa.
Sve zvanice na prijemu u Ambasadi Srbije imale su specijalnu mogućnost preuzimanja poklon-izdanja knjige u elektronskom obliku.
Izdavač ove monografije je Ambasada Srbije u Vašingtonu, a sam projekat, realizovan tokom 2021. i 2022. godine, podržali su i Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu, JKP Tržnica Grada Novog Sada, Fond za kapitalna ulaganja Pokrajinske vlade AP Vojvodine, OPENS, kao i kompanija Filip Moris Internacional, brojni privrednici i pojedinci. |
|
Ambasador Đurić sa senatorima |
2.03.2023.
Ambasador Republike Srbije u Vašingtonu Marko Đurić sastao se u Senatu SAD sa članovima Odbora za spoljne poslove Džin Šahin, Krisom Marfijem i Krisom Van Holenom, kojima je ukazao na potrebu što hitnijeg formiranja Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji, i upoznao ih sa brojnim izazovima sa kojima se srpska zajednica u pokrajini kontinuirano suočava.
U razgovoru sa senatorima, Đurić je podvukao i neophodnost izgradnje poverenja u sprovođenje svih do sada potpisanih sporazuma kao ključnog elementa u daljoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
On je, takođe, upoznao senatore sa ekonomskim kapacitetima i investicionim mogućnostima Srbije, ponovivši težnju naše zemlje da nastavi da razvija odnose sa SAD na dobrobit građana obeju zemalja. |
|
Ambasador Đurić o poseti američke privredne delegacije Srbiji |
23.02.2023.
Ambasador Republike Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je povodom posete američke privredne delegacije Srbiji da je to kristalno jasan signal uspeha Srbije kao investicione destinacije, kao i potvrda stabilnog i snažnog ekonomskog okruženja u našoj zemlji.
„Otvorena su još jedna vrata američkim investicijama u Srbiji kroz naše partnere iz Američko-centralnoevropske poslovne asocijacije (ACEBA). Veoma me raduje činjenica da su čak tri velika okrugla stola, koje je naša Ambasada u Vašingtonu organizovala sa kompanijama članicama ove Asocijacije samo u protekle dve godine, krunisana ovom značajnom posetom koja je istinski vesnik daljih konkretnih koraka u saradnji“, istakao je Đurić.
Nabrajajući 16 kompanija koje su deo privredne delegacije, a među kojima su Behtel, Fajzer, Motorola, Merk, Oškoš difens, Viza, Siti, Palo Alto i Nortop Gruman, Đurić je izrazio nadu da će planirani razgovori sa našim najvišim zvaničnicima i resornim ministrima u oblasti trgovine, namenske industrije, finansija, privrede, energetike, zdravstva, kao i IKT usluga, uroditi plodom ne samo kroz nove investicije i partnerstva, već i kroz dalje unapređenje postojećih aktivnosti i proširenje poslovanja američkih kompanija u Srbiji.
„Veliki je uspeh Srbije da bude domaćin drugoj najvećoj trgovinskoj misiji od preko pedeset misija koje je ACEBA do sada organizovala širom Centralne i Istočne Evrope. To je dokaz da je naša zemlja, zahvaljujući dobroj i pouzdanoj ekonomskoj politici, pozitivnim makroekonomskim parametrima i fiskalnoj stabilnosti u prethodnom periodu, a uprkos globalnim geopolitičkim i privrednim izazovima, uspela da se pozicionira kao tržište od interesa i poslovno okruženje sa značajnim potencijalom u mnogim granama privrede i industrije. Rad na privlačenju investicija predsednik Vučić zacrtao je kao jedan od ključnih prioriteta naše misije“, zaključio je Đurić. |
|
Konferencija srpske dijaspore "Jačanje veza" |
18.02.2023.
Konferencija srpske dijaspore u Sjedinjenim Američkim Državama, prva ove vrste u ovom veku, uspešno je održana u Vašingtonu u organizaciji Ambasade Republike Srbije.
Simbolično nazvan „Jačanje veza“, skup je, po rečima ambasadora Marka Đurića, imao za cilj da bude početni impuls za buduća nova okupljanja Srba u SAD.
Otvorivši Konferenciju, ambasador Marko Đurić istakao je da ga je veoma obradovala činjenica da su predstavnici srpske zajednice došli iz svih krajeva Amerike – od Kalifornije, Floride, Aljaske, pa sve do Havaja, gotovo iz svih 50 američkih država – ocenjujući da su upravo učesnici pravi heroji ovog skupa.
„Ono što mene takođe ispunjava srećom jeste i to da ovog skupa ne bi bilo da u Srbiji nije sazrela svest o značaju našeg okupljanja ovde. Mi smo za ovo okupljanje i za rad sa našim ljudima u iseljeništvu dobili ne samo podršku, već i direktan nalog najvišeg državnog rukovodstva Srbije – predsednika Aleksandra Vučića i Vlade, kojima takođe dugujemo zahvalnost za podršku u organizaciji ove konferencije“, rekao je Đurić.
On je ukazao i da je Konferencija samo skroman početak, a da su pred nama kolosalni zadaci i ogromna odgovornost, naročito u ovom prelomnom vremenu za našu otadžbinu.
„Nalazimo se u prelomnom istorijskom trenutku, kada se odlučuje sudbina srpskog naroda u svim delovima našeg istorijskog etničkog prostora – od Beograda, naše severne ravnice, do Kosova i Metohije, i do drugih krajeva bivše Jugoslavije u kojima žive Srbi“, rekao je Đurić, i naglasio da je u takvim uslovima potrebno da u najmoćnijoj zemlji zapadne civilizacije svi naši ljudi budu predstavnici interesa svog naroda.
„Ja vas pozivam da se organizujemo tako, da sa izabranim predstavnicima u vašim distriktima, u vašim sredinama, razgovaramo o tome na koji način da podržimo unapređenje saradnje između Srbije i SAD“, dodao je Đurić.
Vladika istočnoamerički Irinej izrazio je zahvalnost učesnicima Konferencije na velikom odazivu na poziv ambasadora Đurića i Ambasade, rekavši da su se time svi prisutni zapravo odazvali pozivu svoje države.
„Zahvalan sam što se naša Srbija sve više i više vraća sebi – onoj Srbiji koja je bila, koja će biti i koja već i jeste“, rekao je episkop, i dodao da je ovaj skup izuzetna prilika u svim mogućim oblastima našeg življa u Americi, Srbiji i širom sveta, da se srpska zajednica redovno sastaje i tako čini dobrobiti za našu zemlju i naš narod.
Direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon ocenio je da srpska dijaspora predstavlja značajan ekonomski, kulturni i intelektualni potencijal.
„Kada govorim o potencijalu, ne govorim samo o ljudima koji se vraćaju – a kojih je sve više i više jer se Srbija razvija, naročito u poslednjih deset godina – i svojim znanjem i sposobnostima u Srbiju unose nove ideje, načine razmišljanja i poslovanja, već mislim i na sve one koji žive van Srbije i koji su prave spone između Srbije i sveta“, podvukao je Gujon.
On je, između ostalog, izrazio i uverenje da će jedan od rezultata Konferencije biti skorašnje postizanje dogovora o otvaranju nekoliko škola srpskog jezika u Americi.
Prenevši pozdrave predsedavajuće Predsedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, ambasador Bojan Vujić podvukao je da je rukovodstvo Republike Srpske godinama posvećeno jačanju veza između srpske dijaspore u SAD i njihovih porodica i prijatelja u Republici Srpskoj. Oni, kako je naveo, prepoznaju vitalnu važnost ovakvih napora da se čuje srpski glas u Vašingtonu i da se jačaju veze između srpskog i američkog naroda.
„Kao Srbi u Americi, svi možemo biti ponosni na doprinose koje su Srbi dali u Americi – počev od Nikole Tesle, Mihajla Pupina, Marine Abramović, Čarlsa Simića, Novaka Đokovića, Nikole Jokića i mnogih drugih“, rekao je Vujić.
Osvrnuo se i na istoriju pozitivnih odnosa, podsetivši da, od svih naroda na Zapadnom Balkanu, jedino su Srbi bili saveznici Sjedinjenim Američkim Državama u oba svetska rata.
Prema rečima Obrada Kesića, šefa Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu, okupljanjem srpske dijaspore na ovakvoj Konferenciji vraća se nova energija u stare poduhvate, pri čemu je ocenio važnim podsećanje na dosadašnja iskustva i rad naših prethodnika u smislu pouka za budućnost.
Generalni konzul Srbije u Čikagu Damjan Jović mišljenja je da je Konferencija postavila temelj srpskog organizovanja u Americi u narednim godinama i decenijama, dok je pripadnicima dijaspore preneo zahvalnost Republike Srbije za sve mostove prijateljstva i saradnje koje svakodnevno grade između naše dve zemlje.
„Vi ste ti koji dajete nemerljiv doprinos dobrim odnosima između Republike Srbije i SAD, i na tome vam hvala“, podvukao je Jović, rekavši da uspeh svakog našeg pojedinca predstavlja zajednički uspeh svih nas i razlog za zajedničku radost.
„Na kraju bih želeo da vas zamolim da, gde god živeli i radili, uvek u srcu nosite našu najlepšu Srbiju, Republiku Srpsku i naše raspeto Kosovo i Metohiju“, zaključio je on.
Nakon obraćanja glavnih govornika, održane su tri tematske panel diskusije na kojima su istaknuti srpsko-američki pojedinci i predstavnici najuspešnijih organizacija, institucija i kompanija razmatrali mogućnosti povezivanja i jačanja saradnje naše dijaspore u SAD sa maticom u oblastima kulture i prosvete, ekonomije i filantropije.
Ambasador Ričard Grenel, nekadašnji vršilac dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe SAD, obratio se putem video-poruke u kojoj je, uputivši čestitke povodom Dana državnosti Republike Srbije, učesnicima skupa čestitao na uspehu Konferencije, ocenivši je fantastičnim povodom za okupljanje.
„Ovom prilikom čestitam svom prijatelju, ambasadoru Marku Đuriću, na organizaciji ove velike konferencije koja je u Vašingtonu okupila Srbo-Amerikance iz svih delova SAD“, naveo je on, i izrazio nadu da će Amerika i Srbija moći da uspostave jedan potpuno novi odnos koji će biti najbliži do sada.
„To sam više puta rekao gospodinu predsedniku Vučiću, mom prijatelju Aleksandru, i premijerki Ani Brnabić, a na tome i lično radim – na stvaranju sjajnih srpsko-američkih odnosa“, zaključio je Grenel.
U posebnom delu skupa, održana je svečana ceremonija dodele plaketa „Partnerstvo za preduzetništvo“ ambasadoru Marku Đuriću i generalnom konzulu Damjanu Joviću od strane predstavnika privrednog establišmenta savezne države Ilinois, a za njihov dosadašnji rad na jačanju veza između poslovne zajednice Srbije i SAD, kao i doprinos obnavljanju postojećih i izgradnji novih poslovnih i privrednih konekcija naših dveju zemalja.
Takođe, ambasador Đurić i Arno Gujon uručili su prestižno priznanje „Majka Srbija“ jednom od sedmorice srpskih inženjera angažovanih u „Apolo“ misiji u okviru svemirskog programa NASA, Dejvidu Vujiću.
Konferencija srpske dijaspore u SAD „Jačanje veza“ zaključena je gala prijemom u novoj zgradi Ambasade Srbije u Vašingtonu, kojim je ujedno obeležen i Dan državnosti Republike Srbije. |
|
|
|
|