|
Амбасадор Ђурић разговарао са конгресменом Костом |
2.04.2023.
Амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама Марко Ђурић разговарао је на Капитол хилу са конгресменом Џимом Костом, чланом Пододбора за Европу у Одбору за спољне послове америчког Конгреса.
Међу главним билатералним темама сусрета била је привредна сарадња, са посебним акцентом на могућностима за заједнички рад на ширењу система енергетске инфраструктуре у Србији, као и на актуелним инфраструктурним инвестицијама и пројектима.
С тим у вези, амбасадор Ђурић известио је конгресмена Косту о напредовању радова на пројекту Моравског коридора, који америчка компанија „Бехтел“ гради у конзорцијуму са турском „Енком“, истакавши његов значај као првог дигиталног коридора у нашој земљи.
„Моравски коридор представља нову развојну шансу за домаћу привреду, индустрију и туризам. Његова изградња у знатној мери допринеће напретку и на локалном нивоу, јер ће се за општине које се налазе на његовој траси и тамошње становништво отворити бројне могућности“, подвукао је Ђурић.
Саговорници су искористили сусрет да размотре и актуелну ситуацију у региону Западног Балкана, као и најважнија међународна питања, констатујући да је проналазак мирног решења за украјинску кризу од највеће хитности. |
|
Амбасадор Ђурић са конгресменом Мораном |
1.04.2023.
Амбасадор Републике Србије у САД Марко Ђурић састао се са конгресменом Натанијелом Мораном, чланом Пододбора за Европу у Одбору за спољне послове Представничког дома.
Амбасадор Ђурић пренео је конгресмену Морану честитке државног руководства Србије поводом првог избора на место представника у Конгресу САД, изразивши уверење да ће његов ангажман у оквиру конгресног спољнополитичког одбора допринети још интензивнијем развоју српско-америчких односа, посебно у контексту будућих разговора у оквиру стратешког дијалога Србије и САД.
Говорећи о билатералним односима, амбасадор Ђурић оценио је да последњих година важан стуб сарадње Србије и САД постала економска сарадња, за шта је доказ и недавна трговинска мисија 16 америчких компанија у Србији.
Ђурић је, такође, обавестио Морана о исходу охридске рунде дијалога између Београда и Приштине, и нагласио да је наш тим, на челу са председником Александром Вучићем, приступио разговорима одговорно и озбиљно, уз спремност на сваку врсту договора, али и неодступање од заштитe интереса наше земље и права нашег народа на Косову и Метохији као приоритетима.
Током сусрета, разговарало се и о плановима за даље јачање српско-америчких конгресних веза, затим о „Отвореном Балкану“ као иновативном моделу регионалног повезивања, као и о другим регионалним и међународним питањима. |
|
Амбасадор Ђурић на Европској конференцији на Универзитету Харвард |
26.03.2023.
Амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама Марко Ђурић био је један од говорника на Европској конференцији одржаној на Универзитету Харвард.
Обративши се у оквиру панел дискусије „Садашње стање и будућност проширења ЕУ: Балкан као нова међа?“, амбасадор Ђурић је излагање започео указивањем на својеврстан парадокс у самом називу панела, имајући у виду да је и сам појам Европа настао на Балканском полуострву, те истакао снажно опредељење Србије за јачање поверења, сарадње и пријатељства међу земљама региона, у чему наша земља игра активну улогу.
Највидљивији пример позитивног доприноса наше земље новом јединству на Западном Балкану, како је рекао, јесте иницијатива „Отворени Балкан“ која има за циљ управо уклањање међа, економско приближавање и омогућавање слободног протока људи, роба и услуга.
„Заједништво региона, оличено у „Отвореном Балкану“ као идејној замисли председника Александра Вучића и лидера Северне Македоније и Албаније, доказ је да такав наднационални приступ јача политичку и економску позицију читавог региона у очима Европске уније, а самим тим доноси и већи прилив страних инвестиција од којих сви укључени актери могу да имају вишеструке користи“, истакао је Ђурић.
Он се осврнуо и на дуг пут који је Србија прешла у процесу европских интеграција, нагласивши да наша земља поштује подршку Европске уније, а посебно чињеницу да највише инвеститора у Србији долази управо из Европске уније.
„Промене и модернизација које је наша земља досад спровела и које наставља да успешно спроводи у области економије, фискалне политике, правосуђа, јавне управе, инфраструктуре и енергетике већ годинама уназад афирмисане су од стране водећих европских и светских институција“, указао је Ђурић.
Додао је и да ми тиме показујемо да, иако смо мала балканска земља, тежимо ка томе да очувамо своју улогу највеће регионалне економије и највећег инвестиционог тржишта за европске, америчке и светске компаније.
„Србија је кроз деценију најпре кризног, а затим и развојног менаџмента под руководством председника Вучића прерасла из предмета међународне политике у њеног чиниоца. И то оног који одговорношћу и примером вуче напред“, закључио је Ђурић.
На маргинама Конференције, амбасадор Ђурић сусрео се, између осталих, и са Енрикоом Летом, председником Института „Жак Делор“ из Париза, као и са Сетијем Вореном, директором Института за политику при Универзитету Харвард, са којим је разговарао о перспективама институционалног повезивања наших образовних установа које би омогућиле нове прилике за студенте и наставно особље у Србији и Америци.
Учесници Конференције били су и Роберта Мецола, председница Европског парламента, Дритан Абазовић, председник Владе Црне Горе, бивши премијери Белгије, Украјине и Туниса, затим Иван Бркљач, саветник за миграције председнице Владе Републике Србије, Ана Новосад, бивша министарка просвете и науке Украјине, Данијела Шварцер, извршна директорка организације „Отворено друштво – Европа и Централна Азија“, као и многи еминентни професори и сарадници Универзитета Харвард.
Конференција под називом „Европа на првој линији фронта – континент у борби за релевантност, јединство и вредност“ одржава се девети пут у организацији Европског клуба студената Факултета за јавну управу, Правног и Економског факултета Универзитета Харвард у Кембриџу, у држави Масачусетс. |
|
Амбасадори Ђурић и Сандерс потписали Споразум између Србије и Антигве и Барбуде о узајамном укидању виза |
11.03.2023.
Свечаном церемонијом у новој згради Амбасаде Србије у САД закључен је Споразум између Републике Србије и Антигве и Барбуде о узајамном укидању виза.
У име Владе Републике Србије, Споразум је потписао Марко Ђурић, амбасадор Републике Србије у Антигви и Барбуди са седиштем у Вашингтону, док је у име Владе Антигве и Барбуде потписник био амбасадор Антигве и Барбуде у САД сер Роналд Сандерс.
“Данас су Србија и Антигва и Барбуда направиле још један велики корак у јачању пријатељства и сарадње између наших народа. У част ми је што сам, као први нерезидентни амбасадор Србије у овој карипској земљи, потписао Споразум којим ћемо допринети још снажнијем зближавању и економском повезивању наших грађана, као и ефикаснијој културној и академској размени, попут оне у оквиру програма “Свет у Србији”, изјавио је Ђурић.
Споразумом о узајамном укидању виза држављанима Србије омогућен је слободан улазак у Антигву и Барбуду. |
|
Амбасадор Ђурић са сенатором Дејнсом |
9.03.2023.
Амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама Марко Ђурић састао се данас са сенатором Стивом Дејнсом, чланом сенатског Одбора за енергетику у Конгресу САД.
Обавестивши сенатора о току преговарачког процеса у Бриселу, амбасадор Ђурић изразио је очекивање да ће наредни састанак Београда и Приштине протећи у атмосфери имплементације досадашњих договора.
Подвукао је да има пуно поверење у председника Александра Вучића и његову принципијелност у борби за интересе нашег народа. Такође, ближе је објаснио приоритете унутрашње и спољне политике Владе Србије, нагласивши да међу њима значајно место заузима економски развој, још снажније промовисање сектора ИКТ услуга, као и иновирани приступ енергетској политици са фокусом на коришћење нових капацитета обновљивих извора енергије.
Ђурић се осврнуо и на недавну трговинску мисију 16 америчких компанија у Србији, током које су реализовани састанци са председницом Владе Аном Брнабић и ресорним министрима, а чије позитивне исходе очекујемо у наредном периоду.
Додао је и да се, по последњим подацима, предвиђа да ће наша земља ове године достићи привредни раст од 2,5 одсто, као и да ће у првом кварталу 2023. године бити остварен пројектован раст бруто домаћег производа.
Уз разговор о вишедеценијском присуству српских исељеника у Монтани, посебно о тамошњем граду Београду који је добио име по главном граду Србије, а у част Срба и њиховог доприноса инфраструктурном развоју града, амбасадор Ђурић искористио је прилику да сенатору Дејнсу упути позив да посети нашу земљу. |
|
Амбасадор Ђурић са конгресменом Кином |
3.03.2023.
Амбасадор Републике Србије у САД Марко Ђурић разговарао је на Капитол хилу са конгресменом Томасом Кином, који председава Поткомитетом за Европу у Одбору за спољне послове Представничког дома.
Амбасадор Ђурић информисао је конгресмена Кина о недавно одржаној рунди дијалога у Бриселу, и подвукао да је председник Александар Вучић био изричит по питању става Србије, заштите њених националних интереса, али и отворености Београда за разговор о начину имплементације договора.
Поновио је и забринутост наше стране поводом вишегодишњег неиспуњавања обавеза Приштине, рекавши да такви поступци нарушавају атмосферу дијалога и нису знак ни озбиљног приступа ни поштовања самог преговарачког процеса.
Од питања на билатералној агенди, амбасадор Ђурић указао је на важност отпочињања разговора о стратешком партнерству Србије и САД са главним акцентом на сферу економске, културне и сарадње у области одбране.
Двојица саговорника разменила су мишљења и о актуелним енергетским и безбедносним питањима, као и о тренутној ситуацији на истоку Европе, сложивши се о неопходности што скоријег престанка сукоба и постизања мира. |
|
Промоција монографије на пријему у Амбасади Србије |
2.03.2023.
У Амбасади Србије у Вашингтону представљена је монографија „140 година српско-америчких дипломатских односа“, припремљена на иницијативу Амбасаде, а у част овог значајног јубилеја.
На пријему који је амбасадор Србије у САД Марко Ђурић организовао у Амбасади поводом Дана државности и Дана Војске Србије, обратио се руководилац пројекта, историчар и истраживач Александар Гајић.
Гајић је објаснио да је циљ књиге, написане у коауторству са Александром Стевановићем и Сањом Југовић, био да се, на сажет и читаоцу приступачан начин, прикаже континуитет и постојаност односа двеју земаља од 1881. године до данас.
По питању концепта, аутор је указао да књига представља историјски преглед дипломатских односа Србије и Сједињених Америчких Држава, подељен на три тематско-временске целине: од успостављања званичних дипломатских веза до завршне фазе Другог светског рата, од завршетка Другог светског рата до почетка дезинтеграције Социјалистичке Федеративне Републике Југославије и од почетка југословенске кризе до данашњег тренутка.
Поред приказа дипломатских односа две земље, како је навео, књига укључује и четири прилога међу којима је обраћање супруге председника Републике Србије Тамаре Вучић на отварању нове зграде Амбасаде Србије у Вашингтону, интервју са министром спољних послова Републике Србије Ивицом Дачићем, затим интервју са амбасадором Републике Србије у САД Марком Ђурићем, као и виђења Амбасаде САД у Београду о српско-америчким односима поводом обележавања 140. годишњице билатералних односа.
Све званице на пријему у Амбасади Србије имале су специјалну могућност преузимања поклон-издања књиге у електронском облику.
Издавач ове монографије је Амбасада Србије у Вашингтону, а сам пројекат, реализован током 2021. и 2022. године, подржали су и Градска управа за културу Града Новог Сада, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, Покрајински секретаријат за спорт и омладину, ЈКП Тржница Града Новог Сада, Фонд за капитална улагања Покрајинске владе АП Војводине, ОПЕНС, као и компанија Филип Морис Интернационал, бројни привредници и појединци. |
|
Амбасадор Ђурић са сенаторима |
2.03.2023.
Амбасадор Републике Србије у Вашингтону Марко Ђурић састао се у Сенату САД са члановима Одбора за спољне послове Џин Шахин, Крисом Марфијем и Крисом Ван Холеном, којима је указао на потребу што хитнијег формирања Заједнице српских општина на Косову и Метохији, и упознао их са бројним изазовима са којима се српска заједница у покрајини континуирано суочава.
У разговору са сенаторима, Ђурић је подвукао и неопходност изградње поверења у спровођење свих до сада потписаних споразума као кључног елемента у даљој нормализацији односа Београда и Приштине.
Он је, такође, упознао сенаторе са економским капацитетима и инвестиционим могућностима Србије, поновивши тежњу наше земље да настави да развија односе са САД на добробит грађана обеју земаља. |
|
Амбасадор Ђурић о посети америчке привредне делегације Србији |
23.02.2023.
Амбасадор Републике Србије у САД Марко Ђурић изјавио је поводом посете америчке привредне делегације Србији да је то кристално јасан сигнал успеха Србије као инвестиционе дестинације, као и потврда стабилног и снажног економског окружења у нашој земљи.
„Отворена су још једна врата америчким инвестицијама у Србији кроз наше партнере из Америчко-централноевропске пословне асоцијације (АЦЕБА). Веома ме радује чињеница да су чак три велика округла стола, које је наша Амбасада у Вашингтону организовала са компанијама чланицама ове Асоцијације само у протекле две године, крунисана овом значајном посетом која је истински весник даљих конкретних корака у сарадњи“, истакао је Ђурић.
Набрајајући 16 компанија које су део привредне делегације, а међу којима су Бехтел, Фајзер, Моторола, Мерк, Ошкош дифенс, Виза, Сити, Пало Алто и Нортоп Груман, Ђурић је изразио наду да ће планирани разговори са нашим највишим званичницима и ресорним министрима у области трговине, наменске индустрије, финансија, привреде, енергетике, здравства, као и ИКТ услуга, уродити плодом не само кроз нове инвестиције и партнерства, већ и кроз даље унапређење постојећих активности и проширење пословања америчких компанија у Србији.
„Велики је успех Србије да буде домаћин другој највећој трговинској мисији од преко педесет мисија које је АЦЕБА до сада организовала широм Централне и Источне Европе. То је доказ да је наша земља, захваљујући доброј и поузданој економској политици, позитивним макроекономским параметрима и фискалној стабилности у претходном периоду, а упркос глобалним геополитичким и привредним изазовима, успела да се позиционира као тржиште од интереса и пословно окружење са значајним потенцијалом у многим гранама привреде и индустрије. Рад на привлачењу инвестиција председник Вучић зацртао је као један од кључних приоритета наше мисије“, закључио је Ђурић. |
|
Конференција српске дијаспоре "Јачање веза" |
18.02.2023.
Конференција српске дијаспоре у Сједињеним Америчким Државама, прва ове врсте у овом веку, успешно је одржана у Вашингтону у организацији Амбасаде Републике Србије.
Симболично назван „Јачање веза“, скуп је, по речима амбасадора Марка Ђурића, имао за циљ да буде почетни импулс за будућа нова окупљања Срба у САД.
Отворивши Конференцију, амбасадор Марко Ђурић истакао је да га је веома обрадовала чињеница да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америке – од Калифорније, Флориде, Аљаске, па све до Хаваја, готово из свих 50 америчких држава – оцењујући да су управо учесници прави хероји овог скупа.
„Оно што мене такође испуњава срећом јесте и то да овог скупа не би било да у Србији није сазрела свест о значају нашег окупљања овде. Ми смо за ово окупљање и за рад са нашим људима у исељеништву добили не само подршку, већ и директан налог највишег државног руководства Србије – председника Александра Вучића и Владе, којима такође дугујемо захвалност за подршку у организацији ове конференције“, рекао је Ђурић.
Он је указао и да је Конференција само скроман почетак, а да су пред нама колосални задаци и огромна одговорност, нарочито у овом преломном времену за нашу отаџбину.
„Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби“, рекао је Ђурић, и нагласио да је у таквим условима потребно да у најмоћнијој земљи западне цивилизације сви наши људи буду представници интереса свог народа.
„Ја вас позивам да се организујемо тако, да са изабраним представницима у вашим дистриктима, у вашим срединама, разговарамо о томе на који начин да подржимо унапређење сарадње између Србије и САД“, додао је Ђурић.
Владика источноамерички Иринеј изразио је захвалност учесницима Конференције на великом одазиву на позив амбасадора Ђурића и Амбасаде, рекавши да су се тиме сви присутни заправо одазвали позиву своје државе.
„Захвалан сам што се наша Србија све више и више враћа себи – оној Србији која је била, која ће бити и која већ и јесте“, рекао је епископ, и додао да је овај скуп изузетна прилика у свим могућим областима нашег живља у Америци, Србији и широм света, да се српска заједница редовно састаје и тако чини добробити за нашу земљу и наш народ.
Директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон оценио је да српска дијаспора представља значајан економски, културни и интелектуални потенцијал.
„Када говорим о потенцијалу, не говорим само о људима који се враћају – а којих је све више и више јер се Србија развија, нарочито у последњих десет година – и својим знањем и способностима у Србију уносе нове идеје, начине размишљања и пословања, већ мислим и на све оне који живе ван Србије и који су праве споне између Србије и света“, подвукао је Гујон.
Он је, између осталог, изразио и уверење да ће један од резултата Конференције бити скорашње постизање договора о отварању неколико школа српског језика у Америци.
Преневши поздраве председавајуће Председништва Босне и Херцеговине Жељке Цвијановић и председника Републике Српске Милорада Додика, амбасадор Бојан Вујић подвукао је да је руководство Републике Српске годинама посвећено јачању веза између српске дијаспоре у САД и њихових породица и пријатеља у Републици Српској.
Они, како је навео, препознају виталну важност оваквих напора да се чује српски глас у Вашингтону и да се јачају везе између српског и америчког народа.
„Као Срби у Америци, сви можемо бити поносни на доприносе које су Срби дали у Америци – почев од Николе Тесле, Михајла Пупина, Марине Абрамовић, Чарлса Симића, Новака Ђоковића, Николе Јокића и многих других“, рекао је Вујић.
Осврнуо се и на историју позитивних односа, подсетивши да, од свих народа на Западном Балкану, једино су Срби били савезници Сједињеним Америчким Државама у оба светска рата.
Према речима Обрада Кесића, шефа Представништва Републике Српске у Вашингтону, окупљањем српске дијаспоре на оваквој Конференцији враћа се нова енергија у старе подухвате, при чему је оценио важним подсећање на досадашња искуства и рад наших претходника у смислу поука за будућност.
Генерални конзул Србије у Чикагу Дамјан Јовић мишљења је да је Конференција поставила темељ српског организовања у Америци у наредним годинама и деценијама, док је припадницима дијаспоре пренео захвалност Републике Србије за све мостове пријатељства и сарадње које свакодневно граде између наше две земље.
„Ви сте ти који дајете немерљив допринос добрим односима између Републике Србије и САД, и на томе вам хвала“, подвукао је Јовић, рекавши да успех сваког нашег појединца представља заједнички успех свих нас и разлог за заједничку радост.
„На крају бих желео да вас замолим да, где год живели и радили, увек у срцу носите нашу најлепшу Србију, Републику Српску и наше распето Косово и Метохију“, закључио је он.
Након обраћања главних говорника, одржане су три тематске панел дискусије на којима су истакнути српско-амерички појединци и представници најуспешнијих организација, институција и компанија разматрали могућности повезивања и јачања сарадње наше дијаспоре у САД са матицом у областима културе и просвете, економије и филантропије.
Амбасадор Ричард Гренел, некадашњи вршилац дужности директора Националне обавештајне службе САД, обратио се путем видео-поруке у којој је, упутивши честитке поводом Дана државности Републике Србије, учесницима скупа честитао на успеху Конференције, оценивши је фантастичним поводом за окупљање.
„Овом приликом честитам свом пријатељу, амбасадору Марку Ђурићу, на организацији ове велике конференције која је у Вашингтону окупила Србо-Американце из свих делова САД“, навео је он, и изразио наду да ће Америка и Србија моћи да успоставе један потпуно нови однос који ће бити најближи до сада.
„То сам више пута рекао господину председнику Вучићу, мом пријатељу Александру, и премијерки Ани Брнабић, а на томе и лично радим – на стварању сјајних српско-америчких односа“, закључио је Гренел.
У посебном делу скупа, одржана је свечана церемонија доделе плакета „Партнерство за предузетништво“ амбасадору Марку Ђурићу и генералном конзулу Дамјану Јовићу од стране представника привредног естаблишмента савезне државе Илиноис, а за њихов досадашњи рад на јачању веза између пословне заједнице Србије и САД, као и допринос обнављању постојећих и изградњи нових пословних и привредних конекција наших двеју земаља.
Такође, амбасадор Ђурић и Арно Гујон уручили су престижно признање „Мајка Србија“ једном од седморице српских инжењера ангажованих у „Аполо“ мисији у оквиру свемирског програма НАСА, Дејвиду Вујићу. Конференција српске дијаспоре у САД „Јачање веза“ закључена је гала пријемом у новој згради Амбасаде Србије у Вашингтону, којим је уједно обележен и Дан државности Републике Србије. |
|
|
|
|